top of page

Suomen Cup:n toinen kierros 11.9

Jee! Se on syksy taas ja salibandykauden alku jo häämöttää. Suurin osa junnusarjoista pyörähti tänä viikonloppuna käyntiin ja myös meidän sarjan pelit starttaavat kahden viikon päästä, lauantaina 24.9. Vielä ennen kauden alkua pääsimme pelaamaan kovia pelejä Suomen Cupin toiselle kierrokselle. Toisen kierroksen pelit pelattiin neljän joukkueen turnauksina ja meidän pelipaikaksi valikoitui Sipoon Areena.

Matkamme starttasi kohti Sipoota varsin kapealla rosterilla, mutta sitäkin pippurisemmalla, sillä pelireissulle saimme jalkeille 11 kenttäpelaajaa ja yhden lainatun maalivahdin. Omat maalivahtimme eivät päässeet osallistumaan turnaukseen, joten pieni paniikki valtasi joukkueemme ennen turnausta. Pyörittelimme mielessä jo kauhuskenaarioita siitä, että joudumme laittamaan kenttäpelaajia maaliin, mutta onneksi helpotukseksemme tämä skenaario ei toteutunut. Saimme lainaan Rientolan Riemulta maalivahti Emilia Hietikon, joka liittyi rinnakkaisedustuksella joukkueeseemme viikonlopun turnausta varten. Suurkiitokset Rientolalle ja Emilialle, tämä oli suuri apu joukkueellemme! 😊


Sbs Tamppi - Nystars


Päivän ensimmäisessä pelissä kohtasimme vuonna 2022 perustetun Nystarsin naisten joukkueen. Vaikka seura olikin uusi, ei joukkue ollut Sbs Tampille aivan uusi vastustaja. Nimittäin Tampille tuttu KaPa-65 ja USB yhdistivät voimansa keväällä, josta syntyi uusi seura Nystars Uusikaupunki. Nystarsin joukkue koostuikin suurimmilta osin KaPa-65 pelaajista, jotka olemme kohdanneet aiemmilla kausilla.


Pilli vihelsi pelin alkaneeksi kello 12.15. Peli ei kuitenkaan alkanut aivan ihanteellisesti Tampin kannalta. Pallo löytyi maalistamme, kun peliä oli pelattu vasta 25 sekuntia. Maalintekijänä toimi Liina Hyytiä, Klinta Martinjekaban esityöstä. Tämän jälkeen sisuunnuimme ja saimme kasattua fokuksen takaisin peliin shokkialun jälkeen. Peli jatkuikin tasaisena pitkään, molempien joukkueiden vuorotellen myllyttäessä ja yrittäessä maalia. Kuitenkin hyvistä yrityksistä huolimatta, pallo löytyi maalistamme toistamiseen kolmannessa erässä, ajassa 38.12. Myös tällä kertaa maalin tehtailijana toimi Hyytiä-Martinjekaba parivaljakko.


Pelin loppu mentiin tasaväkisesti, eikä lopun kiri ilman maalivahtia tuottanut tulosta Tampille. Ottelu päättyikin Nystarsin voittoon 2-0. Emilia Hietikko torjui pelissä huikeat 23 kertaa, vertailtuna vastustajan 9 torjuntaan. Emilia toimi joukkueemme viimeisenä solmuna ja pelasti monta varmaa maalipaikkaa huipputorjunnoillaan.


Sbs Tamppi - Northern Stars


Ensimmäisen pelin häviön jälkeen pelimme jatkuivat Northern Stars - ÅIF ottelun häviäjän kanssa seuraavaan otteluun. ÅIF vei pelin 9-2 ja näin vastustajaksemme tuli Northern Stars. Ottelu starttasi kello 15.45, joten saimme hieman huilata ensimmäisen pelin jälkeen. Ottelumme alkoi paremmin kuin edellinen, mutta kuitenkin Sbs Tampin kannalta synkästi. Iida Hartikainen väänsi pallon Tampin maaliin ajassa 05.18, Saaga Taskilan syötöstä. Tämän jälkeen kenttä Nea Groundstroem - Jenni Stenholm - Tiia Rajala taikoivat kaksi maalia peräjälkeen ja peli alkoi kääntymään Tampin hallintaan. Ensimmäiselle erätauolle mentiin Sbs Tampin 2-1 johtoasemassa.

Kuitenkin heti toisen erän alkuun Northern Stars kavensi tilanteen 2-2. Maalintekijänä toimi Elma Grommi ja syöttäjänä Sara Sarkomaa. Viisi minuuttia myöhemmin, Elma Grommi tykitti pallon toistamiseen Tampin maaliin, Eira Huuskon syötöstä. Kolmannessa erässä muutaman kerran epäonnistuneesta vaparikuviosta joukkueemme uusi peluri Emilia Ollikkala kanttasi pallon maaliin Roosa Luukkosen syötöstä ajassa 36.37. Tämä jäikin ottelun varsinaisen peliajan viimeiseksi maaliksi, joten jatkoerään lähdettiin tilanteessa 3-3. Jatkoajalla pallo oli lähinnä Tampin hallinnassa, mutta pallo ei päätynyt maaliin edes tuurilla. 10 minuutin jatkoaikaa ehdittiin pelaamaan 9 minuuttia 33 sekuntia, kunnes pallo pomppi Tampin maaliin harmittavasta pompusta ja ottelu päättyi tähän maaliin. Maaliin merkittiin tekijäksi Aurora Mäkelä. Maalissa Emilia Hietikko pelasi jälleen ilmiömäisesti torjuen ottelussa 28 kertaa.

Pelimme loppuivat täten Suomen Cupin toiselle kierrokselle kahteen tiukkaan tappioon. Päivän Tampittareksi valittiin lainamaalivahtimme Emilia Hietikko, joka pelasti monia varmoja maalipaikkoja, sekä toimi puolustuksen viimeisenä lukkona. Vaikka pelit päättyivätkin tappioihin, saimme hyviä tiukkoja harjoitusotteluita kauden alkua ajatellen. Kiitos hyvistä vastuksista Nystarsille ja Northern Starsille, sekä tsemppiä molemmille kauteen!

- Emilia #22

70 views0 comments

Comentarios


bottom of page